איך עושים WINWIN

מה הWINWIN שלכם?

התהליכים שבהם אני מלווה אנשים עוסקים רבות בתקשורת בין אנשים, בין אם תקשורת בתחום העסקי, בתקשורת בתוך מקום העבודה ובתקשורת האישית בחיים בכלל (משפחה, חברים , זוגיות)

כמעט בכל תהליך (כאן נתמקד בעסקי) אני נדרש לסייע לבעלי עסקים בהתמודדות עם לקוחות, עם ספקים, עם בעלי עסקים אחרים (שיתופי פעולה). כך גם בארגונים: מנכ"ל מול מנכ"ל של חברה מקבילה, מנהל המחלקה מול הלקוח, המנהלת מול העובדים והעובדות שלה, בעלת החברה מול המנכ"ל וכל האפשריות האחרות ביחסי עבודה בתוך ארגונים וחברות ובין חברות ללקוחות ובין חברות לחברות שהן הלקוח.

כאשר אני שואל בעל או בעלת עסק "מה זה WINWIN? אני מקבל תשובה מיידית: "ברור, ששני הצדדים מנצחים".
ואז אני שואל: לניצחונו של מי אתה צריך לדאוג? - ברור, לניצחון שלי, והצד השני ידאג לניצחון שלו.

אז, זהו, שלא!

כמה עסקאות לא נסגרות, כמה לקוחות עוזבים,כמה "כמעט" יש לנו, כמה אנשים מנתקים קשר, כמה אכזבה אנו מייצרים לעצמנו ולצד השני בתהליכי המכירה והשיווק שלנו -המון. האמת, יותר מידי.

הגעה לWINWIN נכון מתקיימת כאשר אני צריך לדאוג לניצחונו של הצד השני.
רגע לפני שאסביר איך, אנא מכם, עזבו את ההתפלפלות בתרגום לעברית של המושג WIN לניצחון. לא מדובר במלחמה, WIN הוא גם זכייה, השגת מבוקשי, תחושת הישגיות או כל מה שתבחרו.

דוגמה נפוצה היא המשפט "יקר לי". אציע דרך להתמודד איתו

כאשר אני שומע את צירוף המילים "יקר לי" אני בדר"כ (לא תמיד) שואל את הצד השני האם הוא מעוניין לעשות WINWIN, לאחר שהשיב "בוודאי" (95% יעשו זאת) אסביר לו שתפקידי לוודא שהוא מנצח (מרוצה), לכן אבקש שיגדיר מהו הWIN שלו? - יש שיגידו המחיר, יש שיגידו "שארגיש טוב" , שאקבל את המקסימום, שאדע שלא דופקים אותי, שארגיש שינוי, שאגיע ליעד.
יפה, עכשיו אסביר לצד השני מה הWIN שלי. לעתים זה: להעניק את השירות הטוב ביותר, להתפרנס בכבוד, להרוויח את מה שאני ראוי לו, להצליח להיכנס לארגון/קהילה , חשוב לי שבסוף התהליך/שירות/ייעוץ/ליווי תרגיש שאני הכי טוב בזה בעולם ועוד הגדרות.
משם, קל יותר להתקדם ומגוון רחב של פתרונות מונח בפני שני הצדדים כל עוד יצליחו לקיים את הכלל

המפתח להצלחה
 
המפתח הוא בתרגול המצב שהכי קשה לנו- הקשבה.
אנחנו מתקשים להקשיב לצד השני, אנחנו עסוקים בהתמודדות עם עצמנו, אז להקשיב לצד השני...קשה.
אם נקשיב היטב לצד השני, בעיקר לנאמר בין השורות, נמצא את מילת המפתח שמבטאת הכי טוב את הגדרת הניצחון של הצד השני.

הבהרה חשובה
 
זה לא קל ליישם את המוצע כאן אך אפשרי. זה דורש תרגול ומודעות עצמית גבוהה. המבחן הוא לא כמה פעמים נכשלתם ביישום אלא כמה הצלחתם. הצליח לכם? - תשכפלו.
 

 

לקביעת פגישת היכרות 

תנו לעצמכם שעה במתנה
בואו לפגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות
כל הזכויות שמורות לעמי ויסברג 2018 ©  |  עיצוב אתר: Atar2b
©